November 26, 2017

V hlave bordel, ale v srdiečku pohyb

Koncom týždňa som absolvoval kurz Dynamická Neuromuskulárna Stabilizácia II (DNS). Ak ste mali niekedy pocit, že vám od množstva nových informácií, ktoré chcete vstrebať vybuchne hlava, presne viete ako sa práve cítim.

Dni ako tieto dva si myslím potrebuje občas každý z nás. Stretnúť ľudí, ktorí riešia podobné veci ako ja, učiť sa nové veci a uvedomiť si, že aj keď som ďaleko stále je predo mnou obrovský kus cesty.

DNS je súbor princípov vychádzajúcich z vývojovej kineziológie. Táto metóda nie je ani metódou, pretože jediné čo sa deje počas aplikácie princípov DNS je, že dospelého jedinca sa snažíme opäť naučiť pracovať so svojím telom tak, ako to (pravdepodobne) vedel ako malé dieťa. Zdravé malé dieťa sa hýbe prirodzene, intuitívne a správne. Použil som slovo pravdepodobne zámerne. Dnes sa už stretáme s častým javom, kedy dieťa v nízkom veku má patologické držanie tela a s tým súvisiace prejavy či už fyzické, alebo aj psychické. Tu by som chcel apelovať na rodičov, keďže v tejto dobe sa okolo mňa rodí mnoho detí…

Nechajte svoje deti na pokoji !

Položte ich na zem a nechajte ich vyvýjať sa. Prekonať všetky štádiá od prevalovania, cez štvornožkovanie až po chôdzu. Je to dôležité pre vývoj ako tela, tak aj mozgu. Nadmerným a nesprávnym nosením v šatkách, vajíčkach, všakovakých kočíkoch, chodítka, tým všetkým môžete svojemu potomkovi na celý život spôsobiť veľmi veľké nepríjemnosti. A načo?! Aby sa babka s dedom pochválili že vnuk chodil už v 10 mesiaci?

To ako vážne?!

Počas aplikovania princípov DNS, sa vraciame úplne na začiatok a snažíme sa obnoviť to, čo sme kedysi veľmi dávno už vedeli. Benefity sú obrovské. Či už pre bežného človeka alebo profesionálneho športovca. Keď sa z tela, ktoré je nekoordinované, bez kontroly, vedomého vykonávania pohybu, stane sofistikovaný systém mechanizmov, riadených z centra, je to úžasný proces, na konci ktorého je zdravý jedinec schopný žiť život naplno a bez obmedzení. Samozrejme, každý máme svoje maximum a zrejme iba malé percento populácie dosiahne ideálne držanie tela. Ale aj to tvoje osobné maximum veľmi zlepší tvoj život.

DNS sú princípy, ktoré dávajú logiku a opierajú sa o niečo, čo priniesla evolúcia ľudského organizmu. Ich trénovanie nie je jednoduché, no trpezlivosť sa vypláca.

Momentálne mám sám plnú hlavu nových poznatkov, ktoré musím otestovať na sebe, prepojiť s prvou časťou tohto trojdielneho kurzu a postupne aplikovať. Ako sa hovorí v tomto obore : Kurzom to iba začína.

Comments are closed.