November 2, 2018

Najlepší ako len môžem byť

Dnes zverejňujem video, ktoré malo byť hotové za tri mesiace. Dnes je to šesť rokov a štyri mesiace od začiatku projektu. Šesť rokov je už veru časť života. Nové zábery striedajú nové a ja si uvedomujem, aká časť života je ukrytá za tými zábermi, ktoré sledujete.

Všetko v našich životoch nás formuje k tomu kým sme dnes. Toto video sa neplánovane stalo takým záznamom toho, kým som bol a kým som dnes. Preto je dôležité, prijať v živote veci tak ako sa dejú, mať otvorenú hlavu a vedieť vnímať nové názory.

Trénovať na takej úrovni ako sa to darí mne dnes, po všetkých zraneniach a problémoch, je nie len o neochvejnej vôli ale aj o obrovskej investícií času a peňazí. Nikdy som neužíval stereoidy ani rastový hormón. Jediné čo som konzumoval boli medikamenty proti bolestiam a zápalom, kĺbová výživa, proteín a nejaké to magnézium či omega 3. Hovorím však o investícií do času, kedy som cvičil nie 2-3 x 20 min. denne ako kázali lekári, ale postupne 3-4 x 50 min. Sedel som vystretý, opretý o stenu, chodil som cvičiť do bazénu, plávať, strečovať atď. Finančná investícia bola do kvalitných rehabilitácií, návštev rôznych športovísk a hlavne odborníkov. Áno, v mnohom to bolo pre mňa ľahšie, keďže z radov kolegov sa mi dostalo veľkej pomoci. To veľmi urýchlilo proces návratu do formy.

Samotné video nemusí byť pre niekoho výnimočné, ale výnimočné je práve to všetko, čo stojí za jeho vznikom. Neukazujem univerzálny spôsob ako dosiahnuť svoj cieľ. Nehovorím ani že keď som to zvládol ja, zvládne to každý. Je to náročná cesta, plná prekážok a skúšok odhodlania po ktorej si musí každý prejsť sám. Vytrvať a mnoho krát sa spoľahnúť aj na ľudí, ktorí sú blízko.

Možno je to sentimentálne, ale nepodarilo by sa mi robiť dnes veci na takej úrovni ako robím, nebyť ľudí okolo mňa. Preto by som rád poďakoval všetkým, ktorí mi s týmto projektom priamo či nepriamo pomáhali a myslím si, že je dôležité aspoň na tomto mieste ich spomenúť. Ďakujem hlavne Kubovi Steineckerovi, ktorý so mnou celý projekt natočil, postrihal, upravoval a celý čas vo mňa veril. Veľké ďakujem patrí Alenke Letnickej, ktorá mi veľmi pomohla naučiť sa pracovať s mojími diagnózami. Dá sa povedať, že ona bola pri mne úplne od začiatku a pomohla mi najviac. Postupne mi ukázala smer, vďaka ktorému som dnes na tomto mieste. Nemalú pomoc majú na svedomí aj Citrón, Laco Zapletal, Paťo Leschinger, Maťo Šimi a Maťo Benko, ktorí sa podielali aj na natáčaní. Diky chalani ! Poďakovanie za starostlivosť a podporu počas tvorby projektu alebo jeho časti patrí tiež Andymu, Ondrovi, Katke, Diane, Kristíne, Romisovi, Nadi, hádzanárom, Sport fittu a všetkým na ktorých som zabudol a určite si to zaslúžite.
Ešte jedno spešl poďakovanie pre moju Katku, ktorá síce nie je so mnou od začiatku tohto projektu, ale nie málo mi pomohla aby som ho mohol dokončiť.

Práve v tieto dni, začíname s novým projektom skupinových cvičení a toto video sa podarilo práve teraz dokončiť. Neplánovane, no práve včas, ako úvod do tohto veľmi ambiciózneho projektu. Tí, ktorí so mnou cvičia individuálne alebo skupinovo, dlhšie vedia ako si zakladám na kvalite a komplexnosti. Vo videu sú spomenuté kľúčové momenty, ktoré ma formovali počas môjho doterajšieho života. Dnes cítim istú zodpovednosť a vlastne aj príležitosť pomôcť každému, kto bude chcieť, aby nemusel na svojej koži zažiť prekážky ako ja. Rád by som ľuďom priblížil možnosti ich tela a to, ako dokáže správny pohyb skvalitniť  život.

Comments are closed.