January 20, 2019

Prečo by si mal/a skúsiť vzpieranie ?

 

Keď som sa o vzpieranie začal zaujímať, môj názor bol že rozhodne nie je vhodné pre každého. Nič nie je úplne pre každého, ale po hlbšom preniknutí do tejto disciplíny som svoj názor prehodnotil. Dnes si myslím, že v určitej forme môže byť táto disciplína prospešná skoro pre každého.

Vzpieranie ako také môžeme zaradiť medzi silové disciplíny. Tam asi spoločné s tým čo si o tom väčšina ľudí myslí, končí. V trojboji sa využíva mrtvý ťah, tlak na lavičke a drep. Žiaden nadhod či trh tam nenájdete trojbojá robiť. Tí veľkí hlavohrudi sú sa najväčšou pravdepodobnosťou venujú kulturistike a nie vzpieraniu. Crossfitéri majú k tomu blízko, niektoré z techník sa v upravenej forme používajú v crossfitových tréningoch.
Je tu ešte jeden argument. "Ale ako vyzerajú olympijski vzpierači…"

Takto. Naše tréningy 2.0 sa zameriavajú na pohybovú rozmanitosť, všestrannosť a kvalitu. Ak ste to do teraz netušili, tak prepáčte že vám vezmem ilúzie. Z našich tréningov z vás nebude profesionálny crossfiter, gymnasta, vzpierač ani nič podobné. Bude z vás mobilný človek schopný vyniesť debničku z pivnice či seba dvihnúť na hrazde.
Na to aby ste vyzerali/a ako niektorí so spomenutých ľudí by ste musel/a jesť, trénovať, spať, trénovať, jesť, regenerovať a tak dookola ako títo ľudia. Kto na to má čas a peniaze hore ruku…
Myslel som si. Skoro nitko. Tí čo zodvihli ruku, sa tomu už pravdepodobne už venujete.
My sa venujeme technikám vzpierania raz týždenne a prevažne všetci držíme v ruke prázdnu tyč vážiacu 15 alebo 20 kg. Jedná sa o nácviky techník, mobilizačné cvčienia a vybrané silové prvky pre zvládnutie komplexnejších pohybov ako je nadhod a premiestnenie či trh. Tréning je pre väčšinového cvičenca bez predispozícií či silovej pripravenosti. Je to úplne iný pohyb na aký si zvyknutý/á a preto ťa donúti zapojiť svaly na tele úplne inak ako si to robil/a.
Dobrý vzpierač zapojí pri výkone cez 90% svalov na tele. To pri správnej technike (o čo sa snažíme na tréningoch) znamená, že podporíš telo v tom aby zosilnelo v správnom nastavení. Pomôže ti to naučiť sa vedome aktivovať obrovské množstvo svalových skupín naraz čo sa rovná výkonu pri tréningu silovom, hiit, tabata či pilates, funkčnom tréningu či inom tréningu. Potreba veľkej koncetrácie a spojenie mozgu a tela ti pomôže zvládnuť svoje telo. Naučíš sa vedome a cielene ovládať svoje telo, ktoré dokáže neuveriteľné veci.

Zvýšenie sily a formovanie postavy bude už “iba” vedľajším efektom popri dobrodružstve získavania novej zručnosti. Vzpieranie je uemnie pohybu tela a jeho absolútnej kontroly. Nemusíš dvíhať nad hlavu sto kíl aby si si užil/a tréning. Na druhej strane je podľa mňa vždy lepšie povedať nechcem, ako nemôžem či nedokážem.

Toto povedali o vzpieraní niektorí z mojich cvičencov:

Zuzka 29 (matka)
Ako zvyknem hovorit, bez velkej cinky nieje trening! Ja velku cinku milujem..je to bud, alebo. Lubis alebo nenavidis, nic medzi.Trening s barbellom resp. vzpieranie, ako take, je najlepsi sposob, ako ziskat velku silu. Teda aspon pre mna! Ako v kazdom sporte aj tu plati: technika je zaklad, treba byt opatrnny a neprecenovat svoje moznosti a schopnosti, radsej dlhodobo drilly s nizsou vahou, ako si ublizit. Paci sa mi na tom, ze je to spravodlive, zvladnes len to co si natrenujes, nic sa neda oklamat ani preskocit.tvrda praca a drina..nikto este nic lepsie nevymyslel. 💪🏻🏋🏻‍♀

Andrej 39
tréningy vzpierania nie sú vačšinou o dvíhaní veľkých váh a dávaní sérií do mŕtva, ale o učení sa správnemu postoju, pohybu a pozícií. A to postupne tak nejako pomaly vystiera a spevňuje moje dokrčené telo od nakláňania sa k monitoru, mobilu, zo sedenia v aute... A najväčší prínos je asi v tom, že odkedy pravidelne vzpieram, nezranil som sa na tréningoch a ani ma neseklo (klop,klop).

Anička 34 (matka)
Láska na prvy pokus, radosť z kazdeho treningu, prekonavanie samej seba, posuvanie hranic, sila, energia, dobry pocit, hrdosť. To vsetko je pre mna vzpieranie. Po kazdom treningu som sa cítila silnejšia, moja postava sa nadherne formovala, pevnela a mala som neuveritelne mnozstvo pozitivnej energie.

Comments are closed.