August 27, 2018

Škola drepu s Gabom Buzgóm

Nedeľa patrila drepu.

Na moje veľké potešenie sa mi podarilo prihlásiť a absolvovať školu drepu s Mgr. Gabom Buzgóm PhD.. Pre tých, ktorí neviete kto to je, tak asi najpovolanejší týpek v tejto krajine na tému drep a vzpieranie. Veľa som o Gabovi počul a neskôr som mal tú česť pracovať s ním v skupine na kurze DNS. Až v nedeľu som však prvý krát cvičil pod jeho vedením. Pán doktor Buzgó pôsobí na FTVŠ ako pedagóg a okrem iného má na svedomí aj množstvo výskumov. Napríklad aj drepu.

Drepy sú všeliek !
Takto by sa dal zhrnúť celý kurz do jednej vety. Aby som to ale trošku vysvetlil. Samozrejmosťou bola teória a následne prax. Veľmi som ocenil podrobnú rozcvičku so zameraním na mobilizáciou a aktivizáciu cieľových svalových skupín. Následné nácvikové pozície drepu potrápili nielen mňa ale aj ostatných skúsených atlétov.
Skutočnú chuť drepov som okúsil v momente keď si ma pán Buzgó vzal ako figuranta pre pozíciu zvanú "travolta". (Nie ten Travolta, tá travolta.) Následné nácviky drepu boli už len čerešničkou na torte pre naše vyčerpané, chabé telesné schránky.

V bistre kde sme sa zastavili s priateľkou na večeru som mal trošku problém zísť po schodoch. Cestou domov v aute som sedel rovno ako lata, lebo ešte stále som mal nastimulované svalstvo celého tela (core, medzilopatkové svalstvo, krk, chrbát, ramená...). Hovorí sa, že dobrý vzpierač pri výkone zapojí cez 90% svalstva v tele. Drep je základnou pozíciou pre vzpieranie a môžem potvrdiť, že včera som pri drepe zapojil rozhodne viac svalov ako kedykoľvek predtým.

O týždeň by sme mali pokračovať školou vzpierania a ja sa už dnes neviem dočkať. V zásade platí, že kvalitný drep je veľmi prospešný pre naše kĺby a celkovo pre silu, koordináciu a kontrolu tela. Dovolím si tvrdiť, že drep je jeden z najzákladnejších cvikov aké by mal vykonávať každý cvičenec.
Mnohé problémy súvisiace s členkom, chodidlom, kolenom, bedrom, chrbtom či ramenom pri drepe sú zapríčinené zlou technikou a prílišným ponáhľaním sa na veľkú váhu. Skutočnosť je taká, že počas kurzu sme si na činku nenaložili ani jeden jediný kotúč. Napriek tomu, že drepujem štandardne s váhou okolo sto kilogramov, mám dnes svalovicu. Je dôležité uvedomovať si, prečo robím daný cvik a naučiť sa ho vykonávať správne aj za cenu, že sa činky nechytím pár mesiacov.

Veľmi potešilo keď na sklonku dňa povedal Gabo, že by som dostal Ačko a teda môj drep nie je odpad, ktorý si zaslúži ostať na smetisku dejín.
Určite techniky, nácviky a mobilizácie, ktoré sme robili môžete čakať v mojich tréningoch. Sám som zvedavý, kam ma posunie práca s novými vedomosťami a praxou. Určite môžete čakať, že sa k tejto téme ešte vrátim.

Comments are closed.