September 21, 2018

Mr. Olympia

Iste všetci viete, že coolturistika nie je môj šálok kávy. Pred pár dňami sa ale uskutočnila asi najprestížnejšia súťaž v tejto branži o titul Mr.Olympia kde sa o senzáciu postaral aktuálny víťaz Shawn Rhoden, ktorý porazil víťaza siedmich titulov v rade (2011-2017 ) Phila Heatha.

V tejto súvislosti ma však zaujala iná informácia, ktorá sa objavila v médiách. Niekdajší pretekár a legenda kulturistiky Ronnie Coleman sa včera podrobil (ďalšej) operácií chrbtice. Zaujalo ma to a trošku som posurfoval tie internety. Zistil som, že to nie je vôbec prvá, druhá ani tretia operácia. K presnému počtu som sa nedopátral (určite tá informácie niekde leží, ale viac času tomu venovať nechcem).

Pointou je však, že ma zaujala táto správa lebo tiež mám za sebou ľahší zákrok a dlhodobo problémy s chrbticou. Ronniemu sa niekoľký krát odtrhli skrutky, ktoré mal zavŕtané do stavcov, kde má rozpery, ktoré bránia rozdrveniu stavcov. Počas operácie mu boli z tela vybraté rozdrvené časti stavcov. Pri pohľade na horu svalov ceľkovú hmotnosť 135 kg pri výške cca 180 cm sa nie je veľmi  čomu čudovať.

Ja by som chcel poukázať na jeden fakt, na ktorý dosť často zabúdame. My všetci nie sme Phil Heath, Mat Fraser, Hanibal For King.... Treba si uvedomiť dôležitý fakt!
Predpokladom pre profesionálny šport je zdravie. Pre každého kto nemá fyziologické a zdravotné predpoklady pre šport, je profesionálny šport iba trápenie a skôr či neskôr si ho vážne zdravotné problémy počkajú.

Správna otázka sa natíska, čo potom ľudia ako Ronnie?!
Veľmi dobrá otázka. Odpoveď znie, dokážeš sa dostať "za vodu" rýchlejšie ako tvoje telo zlyhá?
Vždy!Ale naozaj  vždy je to o pomere benefit / zisk. Ručím za to, že je veľmi malé percento ľudí, ktorí by chceli riskovať vážne zranenie napríklad čerstvo po narodení svojeho dieťaťa. To že niekto v dvadsiatich rokoch riskne svoje zdravie pre krátkodobú a plytkú slávu na instagrame, možno nejaký drobný sponzoring....to je na zváženie.

Prajem Ronniemu skoré uzdravenie a ešte veľa hodín strávených tým, čo miluje. Kmásaním železa zrejme v jeho vlastnej posilňovni. Ak toto číta budúci Mr.Olympia zo Slovenska, či nový Hanibal, alebo Crossfit Games champion, držím vám neskutočne moc palce. Pracujte na tom, aby ste sa nezničili a prevalcujte to.
Tí z nás, ktorí už vieme, že takéto tituly na nás nečakajú, trénujme s rozumom, cielene a hlavne pre naše zdravie !

Comments are closed.