Kto som? A prečo robím to čo robím?
Nižšie je môj príbeh a najzásadnejšie momenty v živote, ktoré ma formovali k tomu kým som dnes.

Certifikáty

  • Strong First - instructor SFG I.
  • WCO - World Calisthenics Organisation level I. a II.
  • I. DAN Karate Goju-Ryu - Slovenský zväz karate
  • DNS - Dynamická Neuromuskulárna Stabilizácia stupeň I.,II.,III. The Prague School and Dynamic Neuromuscular Stabilization
  • SM-System stupeň I. a II. - AF Rehab
  • Tréner v kulturistike, fitness a silovom trojboji stupeň I. - Slovenská asiociácia fitness, kulturistiky a silového trojboja
  • Funkčná sila s kettlebell - Rady Active
  • Škola drepu - Buzgó School
  • Škola vzpierania - Buzgó School
  • Bedrový kĺb - Coretraining CZ
  • Weightlifting seminar with Dmitry Klokov
  • Move it – funkčný tréning - 3D Fitness
  • Body and balance - 3D Fitness
  • Suspension training CORE - IQ Pohyb
  • Training in English language

Môj príbeh

Mal som to šťastie prežiť detstvo v 90tych rokoch minulého storočia a teda takmer bez videohier a televízie. Väčšinu času sme strávili behaním po vonku, hraním futbalu, lozením po stromoch…

V siedmich rokoch ma otec vzal a ako odhodlaného samuraja ma prihlásil na karate. Pôvodne z nemotorného chlapca sa stal zapálený karatista. Aktívne som sa venoval tomuto krásnemu športu viac ako 10 rokov a stále sa k nemu rád vraciam.

Ešte počas základnej školy mi bola diagnostikovaná skolióza, ploché nohy a vychýlenie panvy.
 

Ako malému decku sa mi nikto neunúval vysvetliť dôležitosť cvičení, za ktorými som v zhruba 12tich rokoch videl iba možnosť, ako sa uliať zo školy. Nakoľko som v tomto veku nepociťoval problémy, diagnóza ostala niekoľko rokov neriešená.

Približne v 18tich som začal navštevovať fitness centrá. Po nejakom čase sa ma ujal kamarát, ktorý mi ukázal, ako správne cvičiť a ako si zostaviť tréning. Pár rokov som sa venoval výhradne posilňovaniu. V roku 2010 som strávil niekoľko mesiacov v Londýne, kde som mal možnosť zachytiť najnovšie trendy v oblasti fitness. V Anglicku som začal okrem posilňovania aktívne behávať a plávať.

Napriek zdanlivo zdravému životnému štýlu sa v dôsledku zlých pracovných podmienok a nekvalitného matraca naplno prejavili problémy spojené s chrbticou.

Po návrate na Slovensko som vyhľadal lekára, ktorý mi diagnostikoval preťaženie svalov chrbta. Liečba prebiehala injekciami, ktoré mi vpichol lekár v okolí chrbtice pre uvoľnenie svalstva. Po zlepšení stavu mi lekár povolil “pomalý” návrat do tréningového tempa…

Po niekoľkých týždňoch som sa objavil na tréningu kickboxu, ktorému som sa občasne venoval popri karate. Na tréningu som sa už odvážil na sparing so súperom o niekoľko desiatok kg ťažším. Spodný hák, ktorý som dostal na rebrá v roku 2011, rozhodol o mojom ďalšom smerovaní v živote a športe.

Na diagnózu od lekárov som čakal skoro štyri mesiace… znela: hernia diskov (L5-S1 5 mm a L4-L5 6 mm.) s tlakom na durálny vak a zúžený spinálny kanál.

Tŕpnutie nohy bolo nič v porovnaní s bolesťami, ktoré mi nedovolili nielen cvičiť, ale ani sedieť, ležať či spať. Po pol roku navštevovania lekárov som absolvoval ozónoterapiu, po ktorej som dúfal v zlepšenie. Dostavila sa úľava, no nestačilo to na to, aby som sa cítil dobre.

Postupne som začal prichádzať na to, že sa o to budem musieť zaslúžiť sám.

Začal som súkromne cvičiť pilates pod vedením skúsenej inštruktorky. Taktiež som začal so samoštúdiom literatúry o ľudskom tele. Môj stav sa začal zlepšovať a ja som začal vnímať, ako funguje moje telo. Postupne som sa vrátil k cvičeniu, no už som trénoval inak.

Počas tréningov som sa naučil vnímať sám seba.

Po nejakom čase v mojom domácom fitness centre Sport fitt v Pezinku som si urobil “len tak pre seba” trénerský kurz na funkčný tréning a dostal som ponuku skúsiť viesť skupinové cvičenie.

Vďaka práci trénera som mal možnosť oveľa viac cvičiť, a to sa odzrkadľovalo na mojich výkonoch. Fitness tréningy striedali silové tréningy, a tak som dokázal rásť na sile a váhe činiek, ktoré som dvíhal. Počas jedného tréningu vo chvíľke nepozornosti, keď mi sparing podával činku na poslednú najťažšiu sériu, mi druhá ruka zlyhala a spolu s činkou padla na zem. Okrem buchotu bolo počuť aj chrupnutie. Vtedy som ešte netušil, nakoľko vážne zranenie bude.

Najprv som si myslel, že to bude v poriadku. Postupne mi dochádzalo, že návšteva u lekára bude nevyhnutná, keďže aj napriek silnej vôli som nedokázal s bolesťou počas tréningov bojovať.

Opäť hrozivá diagnóza “odtrhnutý rotátor manžety ľavého ramena”. Nevyhnutná operácia. Keď mi lekár oznámil po magnetickej rezonancii, že to bude potrebné operovať, myslel som si, že som už nadobro skončil.

Rozhodol som sa však vtedy zotaviť, vrátiť sa tam, kde som bol a ísť ešte ďalej! Tak sa aj stalo, po operácii nasledovalo niekoľko mesiacov naozajstného utrpenia s rehabilitáciami a prvými tréningami, no vyplatilo sa!

V roku 2013 sa do povedomia dostal Crossfit, ktorému som i ja prepadol. Nasledovali dva roky tvrdých tréningov, kedy som zažil nárast svalovej hmoty, kondície a ohromnej sily.

Problémy však na seba nenechali dlho čakať a chrbát, pod tlakom preťažených a nadmerne silných svalov chrbta, sa opäť ozval. 

Tento krát už ako skúsený tréner som oslovil kolegyňu fyzioterapeutku, ktorá mi pomohla dať moje telo do poriadku. Povedala: “Poď, budeš robiť 2 mesiace iba to, čo ja ti poviem a uvidíš, že sa ti uľaví.” Tak aj bolo…

V tomto čase som začal premýšľať nad správnosťou  niektorých cvikov a celých cvičení. Začal som sa zaujímať o telo, jeho prirodzený pohyb, záťaž, aplikáciu pohybu a tréningové rutiny. Uvedomil som si, že generalizovať nie je dobré a každý z nás potrebuje poznať svoje telo a naučiť sa počúvať ho.

Postupne som doplnil ďalšie školenia, workshopy a kurzy pre trénerov, aby som čo najviac a správne vedel rozvinúť potenciál u seba samého i u svojich klientov. Dnes už s niekoľkoročnou praxou sa stále vzdelávam a hľadám nové podnety a spôsoby, ako posunúť umenie pohybu na vyššiu úroveň.

Snažím sa venovať čo najširšiemu spektru pohybu. Chcem byť flexibilný pre veľké množstvo športov. Aktívne sa venujem posilňovaniu, funkčnému tréningu, kalestetike, plávaniu, behu, lyžovaniu, lezeniu na umelej stene, karate, kickboxu, boxu, gymnastike, frisbee, pilatesu, jóge. a čím ďalej chcem skúsiť viac športov, viac pohybu.