Škola vzpierania a hodina vzpierania
Minulý týždeň som upršanú sobotu (to bola jedna z tých kedy sa v Bratislave ľuda člnkovali po sídlisku) opäť v petržalskom Pressburg Crossfite.
Konal sa tam totižto ďalší výborný event s názvom škola vzpierania s Gabom Buzgóm.
Áno je na mieste v tejto chvíli zodvihnúť hlavu a priznať chyby. Internety a neoveriteľné zdroje aj mňa zviedli na nesprávne chodníčky a učil som niektoré cviky nesprávne. Priznávam sa, ospravedlňujem sa a sľubujem nápravu.
Všetci tí, ktorých som naučil niektoré chybné kroky máte u mňa symbolicky tréning vzpierania zadarmo.
Dobrou správou je, že chyby to neboli fatálne a taktiež ich nebolo tak veľa. Gabo sa tiež opiera o DNS a ruskú školu vzpierania (tá je aj mne bližšia ako US) a teda mnoho vecí vidíme rovnako. Na obhajobu mojej "zlej" techniky mali sme ukážku aj inštruktážnych videí, ktoré sme ani nedopozerali lebo ich ešte počas prednášky vymazal z prezentácie...až také fuj to bolo. Úprimne ja by som si asi na prvý pohlad ani nevšimol.
Brutálne veľa mobilizácií, strečových cvikov, stabilizácia a nácviky, nácviky, nácviky.
Činku sme chytili do ruky asi po piaitich (z ôsmich) hodinách školenia. Môj najväčší výkon bol 30 kg napriek tomu, že som mal už nad hlavou v minulosti aj 105 kg.
Dlho som sa bránil viesť hodinu vzpierania. Jendak kôli pocitu, že nemám to vzpieranie až tak dobre zvládnuté a aj kôli tomu či by hodina podľa mojich predstáv bola pre verejnosť zaujímavá. Po škole drepu a vzpierania som túto otázku opäť otvoril a vidím zmysel v trénovaní vzpierania v samostatnom tréningu.
Dobrý vzpierač počas výkonu zapojí cez 90% svalov v tele. Vďaka pozíciám v ktorých sme sa ocitli som zbadal význam takéhoto cvičenia pre verejnosť. Tréning vzpierania nie je iba o kmásaní činky. Je o množstve cvikov, ktoré smerujú k finálnemu cieľu premiestniť činku nad hlavu. Ísť na tréning vzpierania neznamená ísť ťahať stokilovú činku. Je to o tom pracovať s vlastným telom najefektívnejšie ako len dokážem.
Koniec koncov aj mne povedal jeden ortopéd pán docent "vzpieranie ak sa vykonáva správne vie byť veľmi prospešné pre chrbticu".
To je ono vážení ! Načo robiť hlúpe hip thrusty s gumičkou na kolenách a iné izolované stupídnosti, keď môžeš cvičiť celé telo komplexne k rozvoju mobility kĺbov, flexibility svalov a ceľkovej sile a dynamike?!
Nikto nemusí zdvíhať neskutočné kg aby si zavzpieral a pritom sa pozri akú riťku majú vzpierači...
Comments are closed.